Dzieci inne w domu, inne w przedszkolu   

      Zdarza się bardzo często, że dziecko zupełnie inaczej zachowuje się w domu a inaczej w grupie przedszkolnej. Dziecko ciche i spokojne w domu – w przedszkolu za żadne skarby nie chce przestrzegać zasad w grupie, jest nieposłuszne i wciąż się buntuje. Albo sytuacja odwrotna dziecko słucha pani, grzecznie się bawi, chętnie pomaga pani i innym dzieciom, sprząta po sobie zabawki, w domu natomiast „nie ma na niego sposobu”.
     Winę za taki stan rzeczy przypisuje się zazwyczaj w domu-nauczycielom, w przedszkolu- rodzicom. Rodzice zapewne podejrzewają wymuszanie posłuchu za pomocą lęku, a  wychowawczyni może podejrzewać rodziców o nadmierne rozpieszczanie i wyręczanie dziecka w domu.
     Najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby ujednolicenie wymagań wobec dziecka adekwatnie do jego wieku, przez wszystkich, którzy się nim zajmują. 
     Ale to również nie jest takie proste i tylko pozornie słuszne wydaje się, by oczekiwać od dziecka tego samego w obu sytuacjach. Nie można wymagać od dziecka, żeby było cały czas grzeczne i żeby się cały czas kontrolowało. Każdemu z nas potrzeba sytuacji, w której możemy się sprawdzić, ale pod warunkiem, że w innych warunkach będziemy mogli mniej się starać i nieco odpuścić. 
     Każde dziecko jest inne i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Dane zachowania dzieci mają  zawsze swoje uzasadnienie.
     Dzieci najczęściej zachowują się nieodpowiednio, kiedy walczą o swoją indywidualność i za wszelką cenę chcą się wyróżniać. Taką potrzebę dziecko miewa zarówno w domu jak i w przedszkolu.
Indywidualność dziecka jest bardzo ważna. Dzieci chcą być one zauważane i niestety niektóre z nich nie lubią być traktowane na równi z innymi.
     Wydaje im się, że w grupie zatraca się ich indywidualność, odrębność. Jeśli chcemy uspokoić takie dziecko powinniśmy mu pozwalać decydować po swojemu. Dzieci takie nabiorą pewności, że nie wszystko zależy od dorosłych i poczują się spokojniej i pewniej. Z czasem zaczną czerpać naturalną przyjemność w kontakcie z grupą i innymi dziećmi.
     Czasami bywa tak, że dzieci po prostu odreagowują w przedszkolu czy w domu różne napięcia .Dziecko przecież przeżywa dużo bardziej, np. napięcie między rodzicami lub chorobę kogoś najbliższego czy problemy z rówieśnikami.
     Jest więc dużo powodów, dla których zachowanie dziecka w domu może być zgoła różne niż w przedszkolu. Jeżeli dziecko zachowuje się w sposób skrajny w danym miejscu może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Dziecko wysyła nam informację, że w którymś z tych miejsc jest mu źle. Żeby dzieci mogły dobrze funkcjonować muszą mieć możliwość odreagowania, odpoczynku. W domu niech odpocznie od przedszkola a w przedszkolu od domu. 
 
 
PRZEDSZKOLE NR 11 W ZABRZU
 
Wizją naszego przedszkola jest
„Przedszkole przyjazne rodzinie”
KONTAKT
 
ul. A. Fredry 21
tel. 32 271 37 84
e-mail. przedszkole@p11.zabrze.pl
 
Skrzynka pocztowa
ePUAP/p11zabrze/skrytka
 
 
 /grafiki/sekap.jpg/grafiki/umzabrze.png/grafiki/bip.png